Blog Design PFG

Print For Good

İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) ve Kalkınma Bakanlığı desteği ile kurulan KWOKS LAB’ın ilk çalıştayı olan Print For Good (İyilik İçin Tasarla) 27 Kasım 2015’te KWORKS’te gerçekleşti. Sabahtan başlayarak bir tam gün süren bu etkinliğin amacı, “engellenenler” ile ergonomik faktörleri göz önünde bulundurarak, toplumda ortak paydada kesişebilecek ürün tasarımı yapılmasıydı.

 

Sabah 09:00’dan akşam 20:00’a kadar yoğun tempoda geçen çalıştaya toplamda 20(?) kişi katıldı. Etkinlik tarihinden 3 hafta önce yapılan duyurulara, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mühendislik, Etkileşim Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Sinema Televizyon ve İç Mimarlık bölümü öğrencileri ile birlikte 87 başvurudan, portfolio değerlendirmelerine göre farklı disiplinlerden olmak üzere 16 kişi seçildi.

 

Paylaş sunumları ile başlayan çalıştay’da, KWORKS Hızlandırma Programı, Maker hareketi ve donanım girişimlerinden bahsederken, Zaxe 3 boyutlu yazıcılar ile ilgili, çalıştay mentorlarından Mert Can Urcan ürün tasarım süreci ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

 

Öğle arasının ardından KWORKS LAB Sorrumlusu Mert Kütükoğlu tasarım odaklı düşünce sunumu ile, seri üretime yönelik ürün tasarlama sürecini detaylı anlatıp, bu süreçte çalıştayla ilgili önemli hususlar üzerine bilgiler verdi. Burada üzerine durulan nokta, engellenen bireyler ile ergonomik faktörler üzerine ortak bir ürün geliştirilmesi oldu. Çalıştayın önemli bir amacı olan herkes için tasarım ön plandaydı. Verilen tasarım odaklı eğitimlerden sonra çalıştay partnerlerimizden Renkli Kampüs kendi sunumunda engellenenler ile ilgili tecrübelerinden bahsederek, gruplara ilham kaynağı oluşturacak bilgi paylaşımlarında bulundu.

Yemek arasının ardından, çalıştaya katılmaya hak kazanan farklı disiplinlerdeki kişiler ile 2 ayrı grup oluşturuldu. Her grupta bir mühendis, bir tasarımcı ve bir de Renkli Kampüs’ten katılan birer engelli birey bulundu. Buradaki amacımız, engellenenlerle çalışıp, farklı bakış açıları edinmek ve empati kurmayı daha da güçlendirmekti. İlk oturum güçlü bir beyin fırtınası ile geçti ve gruplar 1 saatin sonunda ufak bir sunum yaparak üzerinde çalışmak istedikleri konuları seçtiler. Tespit edilen sorunları gidermek amacıyla mentorlar birlikteliğinde çalışmaya başlayan gruplar gün sonunda 2 farklı ürün geliştirdiler. Bunlardan biri farklı modeller için düşünülen Braille alfabesi eklenmiş telefon kılıfı iken, diğeri ise herkesin kullanabileceği parametrik protez aksesuarı oldu.

 

Model datalarını gün sonunda paylaşan gruplar, ertesi haftaya kadar elde ettikleri 3 boyutlu yazıcı çıktıları ile etkinlik formatında sunumlarını gerçekleştirerek, katılımcılardan ve diğer gruplardan geri bildirim aldı.

Bir tam gün boyunca gerçekleşen bu çalıştay süresinde ekipleri motive eden mentorlar ve 3Durak ile birlikte etkinlik sonunda 2 ayrı ürün ortaya çıkmış oldu.

 

Çalıştayda Tasarlanan Ürünler


3D Coolness

Engellenenlerin “engel”lerini yeniden tanımlayarak probleme bütünsel olarak yaklaşan takım, ihtiyacı olanın fiziksel engellerden çok sosyal engeller olduğunu tespit etti. Fiziksel engellerin ötekileştirilmediği bir dünya için engellenen modasına katkıda bulunarak yeni ifade ve dışavurum konsept ürünler üzerine çalışıldı. Günün sonunda ise, kol, bacak protezi kullanan insanlar için proteze eklenebilir ve kişiselleştirilebilir 3 boyutlu baskı destekli parametrik moda tasarımına uygun ürün ortaya çıktı.


Hubs

Bu tasarımda ekip üyeleri özellikle herkesin kullanabileceği bir telefon kılıfı fikri üzerine yoğunlaştı. Braille alfabesi kullanılarak tasarlanan bu ürün, kör olan ve olmayanlar için kolayca kullanılacak ve çeşitli uygulamalar sayesinde özelleştirilerek, 3 boyutlu yazıcılar ile üretilebilecek şekilde düşünüldü.

Challengers olarak adlandırdığımız bu tip çalıştaylara “KWORKS LAB” olarak devam ederek, maker hareketi, tasarım odaklı düşünce ve düşünüleni gerçekleştirme konusunda desteğe devam etmekten memnuniyet duyarak etkinliklerimize devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir