Blog Design Maker 101 2

Maker 101

Do it yourself (kendin yap) kültüründen türeyen ve günümüzde hızlıca adı sorup soruşturulmaya başlayan Maker, İngilizce “make” yani yapmak fiilinden çıkan bir isim olarak tanımlanabilir.

Kimdir Bu Makerlar?

Maker tanımını en anlaşılır ve basit şekilde yapalım: kendi kendine düşünen, üreten, kendi üretim kabiliyetlerini ve üretim için ihtiyaç duyulan şeyleri araştıran, öğrenmeye çalışan, geliştiren ve aynı zamanda öğrendiklerini, bilgilerini, ürettiklerini başkalarıyla da paylaşan kişiye artık maker olarak tanımlıyoruz arkadaşlar. Maker hareketinin en önemli özelliği açık ve paylaşımcı olmasıdır. Bu önemli bir nokta çünkü paylaşarak katkı sağlayıp, yayılım gösterebilir ve bu şekilde deneyip, yanılarak hızlıca doğru üretim gerçekleştirebilme fırsatı yakalayabiliriz.

Makerlarımızın en önemli özelliği düşünmesi ve devamlı geliştirmesi olmakla beraber bu sayede de kendisine ve çevresine sağladığı katkılardır. Günümüzde yapılmadığını sandığımız “düşünme” eyleminin hala gerçekleştiğini ve teşvik ettirildiğini görmek umut verici geliyor. Aynı zamanda geliştiren, öğreten üretimin yeniden topluma inmesini sağlayan Maker Hareketi, gelecek zaman içinde ezberci sistemi yıkmaya yardımcı olabilecek gibi gözüküyor.

Açık inovasyonun halka inmesi, topluma kazandırılması insanların yeniden üretime geçmesi gelişim ve büyüme için çok önemli bir değer yaratıyor. İnsanlar olan şeyleri daha da ilerletip, basitleştirmeye başladılar. Bilgilere, sosyal çevreye ulaşmak artık bir tık ötede olduğundan dolayı da yapmamız, üretmemiz, geliştirmemiz çok daha kolay olmaya başladı. Üretmemiz için mühendis, mimar olmamıza gerek yok, bu kalıplar bize engel olmuyor. İnsanlar evde artık bilmediği veya olmadığı şeylerden, konumlardan dolayı utanmayarak araştırıp, sorup, çevre edinip kendi ihtiyaçlarını üretmeye başladılar ve kimisi bunu özelleştiriyor kimisi de ticarete atılıyor. Kısacası bir konumunuz, veya okuduğunuz bir okul olmadığından dolayı artık kimse isteklerinizi, hayal gücünüzü sınırlayamaz. Türkiyede de artık girişimlerinize, isteklerinize yardım edecek ve büyütecek, öğretecek bir sürü çeşitli yerler var.

Örneklerlede daha iyi anlamanız için Ongun Tan ve Bager Akbay’ın akıcı ve bilgilendirici TEDx videolarını izlemenizi öneririz:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir