Sanayide yaygın olarak kullanılan ve kontrolü bilgisayar sistemi ile sağlanan bir makinedir. Özellikle mühendislik çalışmalarında metal parça üretiminde kullanılır. Sanayide CNC tezgahı olarak da bilinen bu makineler bir oda büyüklüğünde olabilir, ancak bazı modeller ihtiyaca göre masaüstü de olabilir.

CNC (Computer Numeric Control) bilgisayar sayımlı yönetim anlamına gelen bir prototipleme yöntemidir. Belirli bir mantığa göre kodlanmış komutlar yardımı ile işletilmesi ve tezgah kontrol ünitesinin parça programını elde edebilen sistemdir. CNC makineleri ile işlem esnasında çalışmayı durdurup gerekli olan değişiklikleri yapıp, tekrar devam edebilme özelliğine sahiptir. Bu özellik yazılım üzerinden yapıldığı gibi, uçların da değiştirilmesine imkan verir.

Solidworks, Catia, IMold gibi CAD/CAM programları ile modellenen parçalar, CNC makinelerinin kendi arayüz programlarına atılarak, bu program vasıtasıyla çıktı ayarları yapılır. Uç modelleri ve hassasiyeti belirlendikten sonra, makine içine yerleştirilen bal mumu kalıpları, ahşap bloklar veya alüminyum blokları işlemeye başlar.

Prototipleme safhasında sık sık kullanılan CNC makineleri, donanım girişimlerinin profesyonelliğe geçmeden önceki son adımıdır. Bir masaüstü CNC modeli olan MDX-40A ile farklı uçlar ile farklı malzemeleri işleyebilir, fonksiyonel prototipler üretebilir veya kazıma işlemi yapabilirsin. ClickMill yazılımı ile hızlı delme ve profil kesimi yapmaya olanak sağlar. Döner eksen (ZCL-40A) çapı 120 milimetre ve uzunluğu 270 milimetreye kadar olan malzemeleri destekler.

Teknik Özellikler:

Baskı Alanı: 305 (X) x 305(Y) x 105 (Z) mm / (12 (X) x 12 (Y) x 4.13 (Z) in.)
Tezgah Alanı: 305 (W) x 305 (D) mm / 12 (W) x 12 (D) in
Makine Çözünürlüğü: 0.002 mm/step (0.000078 in./step) (mikro-adım kontrol)
Mil Dönüşü: 4,500 – 15,000 rpm
Halka Ucu ile Tezgah Arası Uzaklık: Maksimum 123 mm / (4.84 in.)

Bu cihazlar da ilginizi çekebilir: